Guess Ladies Empress Bracelet Watch GW0551L2
Code: GW0551L2
-
No Adjustment Required
-
130mm
-
135mm
-
140mm
-
145mm
-
150mm
-
155mm
-
160mm
-
165mm
-
170mm
-
175mm
-
180mm
-
185mm
-
190mm
-
195mm
-
200mm
-
205mm
-
210mm
-
215mm
-
220mm
Please select a bracelet size before adding to cart.
Bracelet Size Guide
When purchasing a watch which has a metal bracelet with adjustable links, we will gladly adjust the watch bracelet to fit your wrist before sending the watch to you.
Simply select your wrist measurement from the dropdown on the product page and we will ensure the watch bracelet is adjusted accordingly before being sent. We will also include all the surplus links with the watch.
You can measure your wrist with a piece of string which you can measure against a ruler. You should allow about 5mm (1/4 inch) of slack to prevent it being too tight on arrival.
In the event of you needing an extra long wrist measurement which requires an extension to the original watch, we must obtain extra links from the manufacturer, and in this event we will contact you to inform you of any possible delays or applicable charges.
Watches with bracelets adjusted by Rubicon Watch Company are still eligible under our refund policy.
Easy 60-Day Returns
Free UK Delivery
2 Years Manufacturers (International)
| Brand | Guess |
| Style | Dress |
| Model number | GW0551L2 |
| 24 hour counter | No |
| Alarm | No |
| Backlight | No |
| Bracelet material | PVD Plated Stainless Steel |
| Stopwatch | No |
| Case diameter | 34 mm |
| Case thickness | 9 mm |
| Case material | PVD Plated Stainless Steel |
| Water resistance | 30 m (3 ATM) |
| Display type | Analogue |
| Crown type | Push/Pull |
| Date display | Yes |
| Day display | No |
| Luminous hands | Yes |
| Ean | 0091661533457 |
| Maximum bracelet length | 165mm |
| Dial colour | Blue |
| Glass type | Mineral |
| Gender | Ladies |
| Movement | Quartz |
| Gift box | Guess |
| Guarantee | 2 Years Manufacturers (International) |
Guess Ladies watches are all about looking great. Each Guess watch reflects modern trends in true Guess style, with bold and irresistibly sleek designs available across the Guess collection. Add a new lease of life to your look with this Ladies dress style watch from Guess. Featuring a stunning analogue blue face in a 34mm diameter 9mm thick case. Also boasting the well-known Guess features, including Date Window, Push/Pull Crown, Mineral Crystal Glass and Water-Resistant. With a fully adjustable PVD gold plated bracelet. This watch is water resistant up to 30 metres. It also comes in its own Guess Gift Box making it the perfect present. All this with a 2-year Manufacturers Guarantee for added reassurance. Guess offers high quality, affordable watches for ladies and gents in a fantastic range of styles from the contemporary to the classic.
Domestic Shipments
Dispatched within one working day and handled by Royal Mail.
- Every trackable delivery scanned
- Signature collected when needed
- GPS location recorded
- Full proof of delivery
Royal Mail Tracked 24 & Royal Mail Special Delivery may arrive on Sundays*
*Excludes offshore and Scottish Highland postcodes. For a full list of postcodes and areas excluded from Sunday delivery, please visit the Royal Mail website.
For the latest available tracking information for Royal Mail visit https://www.royalmail.com/track-your-item
International Shipments
We are able to deliver to your home address or work address. Please make sure that someone is available at the location to accept the parcel on your behalf. Orders placed with a delivery address to a PO Box, airports, and any other similar non-residential addresses may be rejected.
Standard International Delivery - Fedex International Connect
- Handled by Fedex in the UK
- Processed at a UK distribution centre
- Shipments travel via linehaul, via contract carriers closely managed by Fedex
- Customs clearance is handled in compliance with global rules and regulations - Orders to the EU over 150 euros (before tax) may incur additional VAT or duties charges upon delivery - please contact us for more information
- Your shipment is handled by the final-mile delivery provider in the country of origin to help ensure our customers enjoy an exceptional delivery experience
- Our final-mile local carrier completes the delivery
For local and final mile tracking information visit https://fictracking.fedex.com/ and input your tracking number
Express Delivery - Fedex Worldwide
This fully trackable method will ship worldwide in 1-3 working days. The service allows for fast tracking through customs and ensures your order will be on its way to you as quick as possible.
Please note that this is a tracked and signed for service. Someone must be present to sign for delivery. The package will not be left without a signature.
For the latest available tracking information for Fedex Express visit https://www.fedex.com
USA customers de minimis exemption - Rubicon are covering this charge despite recent tariff changes, meaning the price paid at checkout is FINAL - NOTHING extra to pay.