Radley Ladies Yoga Dog Green Silicone Strap Watch RY21610
Code: RY21610
Easy 60-Day Returns
Free UK Delivery
2 Years Manufacturers (International)
| Brand | Radley |
| Style | Casual |
| Model number | RY21610 |
| 24 hour counter | No |
| Alarm | No |
| Backlight | No |
| Bracelet material | Silicone |
| Stopwatch | No |
| Case diameter | 35 mm |
| Case thickness | 9 mm |
| Case material | PVD Plated Stainless Steel |
| Water resistance | 50 m (5 ATM) |
| Display type | Analogue |
| Crown type | Push/Pull |
| Date display | No |
| Day display | No |
| Luminous hands | No |
| Ean | 5018479124900 |
| Maximum bracelet length | 170mm (Standard Ladies) |
| Dial colour | Green |
| Glass type | Mineral |
| Gender | Ladies |
| Movement | Quartz |
| Gift box | Radley |
| Guarantee | 2 Years Manufacturers (International) |
Radley Quartz Green Dial Silicone Strap Ladies Watch RY21610. The Radley Women’s Watch RY21610 is a striking ladies’ watch with a green Yoga dog design dial. The simple yet stylish watch can be paired with most outfits and, as such, it is suitable for both smart and casual events. The case is finished in plated stainless steel. Using a quartz movement, this pretty watch is also deeply practical, making it ideal for daily use. Water-resistant to 50 metres, there is a handy two-year guarantee from the manufacturer. Quintessentially British Radley are specialists in classic British style. The watch is a perfect example of the brand’s sense of playful elegance. Like all of their watches, this item comes with the iconic Scottish Terrier that Radley has become famous for. Women seeking a bold yet graceful watch need look no further than the Radley Leather Women’s Watch RY21610.
Domestic Shipments
Dispatched within one working day and handled by Royal Mail.
- Every trackable delivery scanned
- Signature collected when needed
- GPS location recorded
- Full proof of delivery
Royal Mail Tracked 24 & Royal Mail Special Delivery may arrive on Sundays*
*Excludes offshore and Scottish Highland postcodes. For a full list of postcodes and areas excluded from Sunday delivery, please visit the Royal Mail website.
For the latest available tracking information for Royal Mail visit https://www.royalmail.com/track-your-item
International Shipments
We are able to deliver to your home address or work address. Please make sure that someone is available at the location to accept the parcel on your behalf. Orders placed with a delivery address to a PO Box, airports, and any other similar non-residential addresses may be rejected.
Standard International Delivery - Fedex International Connect
- Handled by Fedex in the UK
- Processed at a UK distribution centre
- Shipments travel via linehaul, via contract carriers closely managed by Fedex
- Customs clearance is handled in compliance with global rules and regulations - Orders to the EU over 150 euros (before tax) may incur additional VAT or duties charges upon delivery - please contact us for more information
- Your shipment is handled by the final-mile delivery provider in the country of origin to help ensure our customers enjoy an exceptional delivery experience
- Our final-mile local carrier completes the delivery
For local and final mile tracking information visit https://fictracking.fedex.com/ and input your tracking number
Express Delivery - Fedex Worldwide
This fully trackable method will ship worldwide in 1-3 working days. The service allows for fast tracking through customs and ensures your order will be on its way to you as quick as possible.
Please note that this is a tracked and signed for service. Someone must be present to sign for delivery. The package will not be left without a signature.
For the latest available tracking information for Fedex Express visit https://www.fedex.com
USA customers de minimis exemption - Rubicon are covering this charge despite recent tariff changes, meaning the price paid at checkout is FINAL - NOTHING extra to pay.