Timex Timex 1995 Intrepid Reissue 46mm 10ATM Watch TW2Y05800
Code: TW2Y05800
Easy 60-Day Returns
Free UK Delivery
2 Years Manufacturers (International)
| Brand | Timex |
| Style | Divers |
| Model number | TW2Y05800 |
| 24 hour counter | No |
| Alarm | No |
| Backlight | Yes |
| Bracelet material | Silicone |
| Stopwatch | No |
| Case diameter | 46 mm |
| Case thickness | 11 mm |
| Case material | Stainless Steel |
| Water resistance | 100 m (10 ATM) |
| Display type | Analogue |
| Crown type | Push/Pull |
| Date display | No |
| Day display | No |
| Luminous hands | Yes |
| Ean | 0194366402452 |
| Maximum bracelet length | 160 - 210mm |
| Dial colour | White |
| Glass type | Mineral |
| Gender | Gents |
| Movement | Quartz |
| Lug length | 50 mm |
| Gift box | Timex |
| Guarantee | 2 Years Manufacturers (International) |
| Lug width | 22 mm |
| Luminous numbers indices | Yes |
Some Icons Never Fade
We’re bringing back a bold timepiece that’s no stranger to the spotlight. Favored by a certain '90s icon who knew a thing or two about leading with style, the Timex 1995 Intrepid Reissue is a modern-day reissue of a dive-inspired timepiece from the ‘90s. This iconic reissue comes to life through the combined efforts of Timex, Dimepiece, and Foundwell—three forces united by a shared passion for timeless design. Its defining features include a substantial 46mm stainless-steel case, unique crown placement at 4 o’clock, a robust black synthetic rubber strap, and a clean white dial with an angled reflector ring and prominent hour markers. Adding to its functionality is our INDIGLO backlight for night visibility, activated by a dedicated bright green pusher on the case side beside 9 o’clock, and a slide rule bezel featuring logarithmic scales that allow you to tackle calculations such as multiplication, division, percentages, and other unit conversions. And with 100m of water resistance, this timepiece is made for the man who dives right in—whatever the pursuit.
All this with a 2-year manufacturer's guarantee and instruction booklet. Timex offers a great range of watches for men. All with the most up-to-date designs and long-lasting durability, whether they are in the fashion, sport or technical ranges.
Domestic Shipments
Dispatched within one working day and handled by Royal Mail.
- Every trackable delivery scanned
- Signature collected when needed
- GPS location recorded
- Full proof of delivery
Royal Mail Tracked 24 & Royal Mail Special Delivery may arrive on Sundays*
*Excludes offshore and Scottish Highland postcodes. For a full list of postcodes and areas excluded from Sunday delivery, please visit the Royal Mail website.
For the latest available tracking information for Royal Mail visit https://www.royalmail.com/track-your-item
International Shipments
We are able to deliver to your home address or work address. Please make sure that someone is available at the location to accept the parcel on your behalf. Orders placed with a delivery address to a PO Box, airports, and any other similar non-residential addresses may be rejected.
Standard International Delivery - Fedex International Connect
- Handled by Fedex in the UK
- Processed at a UK distribution centre
- Shipments travel via linehaul, via contract carriers closely managed by Fedex
- Customs clearance is handled in compliance with global rules and regulations - Orders to the EU over 150 euros (before tax) may incur additional VAT or duties charges upon delivery - please contact us for more information
- Your shipment is handled by the final-mile delivery provider in the country of origin to help ensure our customers enjoy an exceptional delivery experience
- Our final-mile local carrier completes the delivery
For local and final mile tracking information visit https://fictracking.fedex.com/ and input your tracking number
Express Delivery - Fedex Worldwide
This fully trackable method will ship worldwide in 1-3 working days. The service allows for fast tracking through customs and ensures your order will be on its way to you as quick as possible.
Please note that this is a tracked and signed for service. Someone must be present to sign for delivery. The package will not be left without a signature.
For the latest available tracking information for Fedex Express visit https://www.fedex.com
USA customers de minimis exemption - Rubicon are covering this charge despite recent tariff changes, meaning the price paid at checkout is FINAL - NOTHING extra to pay.