Versus Versace Ladies Fire Island Glitter Watch VSP1R251
Code: VSP1R251
Easy 60-Day Returns
Free UK Delivery
2 Years Manufacturers (International)
| Brand | Versus Versace |
| Style | Casual |
| Model number | VSP1R251 |
| 24 hour counter | No |
| Alarm | No |
| Backlight | No |
| Bracelet material | Silicone |
| Stopwatch | No |
| Case diameter | 39 mm |
| Case thickness | 9 mm |
| Case material | Resin |
| Water resistance | 50 m (5 ATM) |
| Display type | Analogue |
| Crown type | Push/Pull |
| Date display | No |
| Day display | No |
| Luminous hands | No |
| Maximum bracelet length | 140 - 190mm |
| Dial colour | White |
| Glass type | Mineral |
| Gender | Ladies |
| Movement | Quartz |
| Gift box | Versace |
| Guarantee | 2 Years Manufacturers (International) |
| Luminous numbers indices | No |
Versus Versace watches are all about looking glamourous. Each Versus Versace watch reflects modern trends in true Versace style, with bold and irresistibly sleek designs available across the Versace collection. Add a new lease of life to your look with this ladies casual style watch from Versace. Featuring a stunning white analogue face in a 39mm diameter 9mm thick case. Also boasting the well known Versace features, including Push/Pull Crown and Mineral Crystal. This watch is 50m Water Resistant. It also comes in it's own Versace Gift Box making it the perfect present. All this with a 2 Year Manufacturers (International) warranty for added reassurance. Versace offers high quality, affordable watches for women in a fantastic range of styles from the contemporary to the classic.
Domestic Shipments
Dispatched within one working day and handled by Royal Mail.
- Every trackable delivery scanned
- Signature collected when needed
- GPS location recorded
- Full proof of delivery
Royal Mail Tracked 24 & Royal Mail Special Delivery may arrive on Sundays*
*Excludes offshore and Scottish Highland postcodes. For a full list of postcodes and areas excluded from Sunday delivery, please visit the Royal Mail website.
For the latest available tracking information for Royal Mail visit https://www.royalmail.com/track-your-item
International Shipments
We are able to deliver to your home address or work address. Please make sure that someone is available at the location to accept the parcel on your behalf. Orders placed with a delivery address to a PO Box, airports, and any other similar non-residential addresses may be rejected.
Standard International Delivery - Fedex International Connect
- Handled by Fedex in the UK
- Processed at a UK distribution centre
- Shipments travel via linehaul, via contract carriers closely managed by Fedex
- Customs clearance is handled in compliance with global rules and regulations - Orders to the EU over 150 euros (before tax) may incur additional VAT or duties charges upon delivery - please contact us for more information
- Your shipment is handled by the final-mile delivery provider in the country of origin to help ensure our customers enjoy an exceptional delivery experience
- Our final-mile local carrier completes the delivery
For local and final mile tracking information visit https://fictracking.fedex.com/ and input your tracking number
Express Delivery - Fedex Worldwide
This fully trackable method will ship worldwide in 1-3 working days. The service allows for fast tracking through customs and ensures your order will be on its way to you as quick as possible.
Please note that this is a tracked and signed for service. Someone must be present to sign for delivery. The package will not be left without a signature.
For the latest available tracking information for Fedex Express visit https://www.fedex.com
USA customers de minimis exemption - Rubicon are covering this charge despite recent tariff changes, meaning the price paid at checkout is FINAL - NOTHING extra to pay.