Plein Sport Tigermaster Silicone 47mm Gents Watch PS7BA0524
Code: PS7BA0524
Order by 2:30 p.m. for same-day dispatch
Easy 60-Day Returns
Free UK Delivery
2 Years Manufacturers (International)
| Brand | Plein Sport |
| Style | Sports |
| Model number | PS7BA0524 |
| 24 hour counter | No |
| Alarm | No |
| Backlight | No |
| Bracelet material | Rubber |
| Stopwatch | No |
| Case diameter | 47 mm |
| Case thickness | 11 mm |
| Case material | Ion Coated Stainless Steel |
| Water resistance | 50 m (5 ATM) |
| Display type | Analogue |
| Crown type | Push/Pull |
| Date display | Yes |
| Day display | No |
| Luminous hands | Yes |
| Ean | 7630615152264 |
| Maximum bracelet length | 160 - 210mm |
| Dial colour | Black |
| Glass type | Mineral |
| Gender | Gents |
| Movement | Quartz |
| Lug length | 55 mm |
| Gift box | Plein Sport |
| Guarantee | 2 Years Manufacturers (International) |
| Lug width | 14 mm |
| Luminous numbers indices | Yes |
Unleash your inner champion with the Tigermaster. Step into a world where sport and style collide, where every detail exudes power and determination. From the iconic Plein Sport logo on the silicone strap to the commanding presence of a massive tiger head at 6 o'clock, this timepiece is a true testament to your fearless spirit.
Be ready to embrace the power.
All this with a 2 year manufacturer's guarantee and instruction booklet. Plein Sport offers a great range of watches for men. All with the most up-to-date designs and long lasting durability, whether they are in the fashion, sport or technical ranges.
Domestic Shipments
Dispatched within one working day and handled by Royal Mail.
- Every trackable delivery scanned
- Signature collected when needed
- GPS location recorded
- Full proof of delivery
Royal Mail Tracked 24 & Royal Mail Special Delivery may arrive on Sundays*
*Excludes offshore and Scottish Highland postcodes. For a full list of postcodes and areas excluded from Sunday delivery, please visit the Royal Mail website.
For the latest available tracking information for Royal Mail visit https://www.royalmail.com/track-your-item
International Shipments
We are able to deliver to your home address or work address. Please make sure that someone is available at the location to accept the parcel on your behalf. Orders placed with a delivery address to a PO Box, airports, and any other similar non-residential addresses may be rejected.
Standard International Delivery - Fedex International Connect
- Handled by Fedex in the UK
- Processed at a UK distribution centre
- Shipments travel via linehaul, via contract carriers closely managed by Fedex
- Customs clearance is handled in compliance with global rules and regulations - Orders to the EU over 150 euros (before tax) may incur additional VAT or duties charges upon delivery - please contact us for more information
- Your shipment is handled by the final-mile delivery provider in the country of origin to help ensure our customers enjoy an exceptional delivery experience
- Our final-mile local carrier completes the delivery
For local and final mile tracking information visit https://fictracking.fedex.com/ and input your tracking number
Express Delivery - Fedex Worldwide
This fully trackable method will ship worldwide in 1-3 working days. The service allows for fast tracking through customs and ensures your order will be on its way to you as quick as possible.
Please note that this is a tracked and signed for service. Someone must be present to sign for delivery. The package will not be left without a signature.
For the latest available tracking information for Fedex Express visit https://www.fedex.com
USA customers de minimis exemption - Rubicon are covering this charge despite recent tariff changes, meaning the price paid at checkout is FINAL - NOTHING extra to pay.