Timex Marlin Jet Automatic 38mm Fabric Strap Watch TW2V72300
Code: TW2V72300
Order by 2:30 p.m. for same-day dispatch
Easy 60-Day Returns
Free UK Delivery
2 Years Manufacturers (International)
| Brand | Timex |
| Style | Dress |
| Model number | TW2V72300 |
| 24 hour counter | Yes |
| Alarm | No |
| Backlight | No |
| Bracelet material | Fabric |
| Stopwatch | No |
| Case diameter | 38 mm |
| Case thickness | 11 mm |
| Case material | Stainless Steel |
| Water resistance | 50 m (5 ATM) |
| Display type | Analogue |
| Crown type | Push/Pull |
| Date display | No |
| Day display | No |
| Luminous hands | No |
| Ean | 0194366253276 |
| Maximum bracelet length | 160 - 210mm |
| Dial colour | White |
| Glass type | Acrylic |
| Gender | Gents |
| Movement | Self-Winding (Automatic) |
| Gift box | Timex |
| Guarantee | 2 Years Manufacturers (International) |
| Lug width | 19 mm |
| Luminous numbers indices | No |
Marlin Jet: A Space Age Sensation
Our Marlin Jet captures futuristic design ideals of the ‘60s with understated details and a 38mm brushed stainless-steel case that introduces a sleek new silhouette to our iconic Marlin line. However, its most defining feature is the domed Hesalite crystal enveloping the grooved bezel bearing the Marlin name, bringing captivating depth to its retro-futuristic appearance. This unique crystal covers the entire top surface of the watch case and blends seamlessly into the flat case sides, leaving only the lugs exposed. The case sides smoothly transition to a screwed-on exhibition case back that mirrors the crystal’s domed contour, enhancing the watch’s streamlined profile and space-age aesthetics. You’ll find a concentric circle pattern in three key locations on this timepiece: beneath the dome on the inner bezel, on the crown, and on the case back. The silver-white concave dial showcases a crosshair pattern punctuated with a 24-hour format sub-dial beside the 9 o’clock marker. Completing the look, we’ve paired the Marlin Jet with a blue woven perlon strap that introduces a subtle textural element to its clean design.
All this with a 2 year manufacturer's guarantee and instruction booklet. Timex offers a great range of watches for men. All with the most up-to-date designs and long lasting durability, whether they are in the fashion, sport or technical ranges.
Domestic Shipments
Dispatched within one working day and handled by Royal Mail.
- Every trackable delivery scanned
- Signature collected when needed
- GPS location recorded
- Full proof of delivery
Royal Mail Tracked 24 & Royal Mail Special Delivery may arrive on Sundays*
*Excludes offshore and Scottish Highland postcodes. For a full list of postcodes and areas excluded from Sunday delivery, please visit the Royal Mail website.
For the latest available tracking information for Royal Mail visit https://www.royalmail.com/track-your-item
International Shipments
We are able to deliver to your home address or work address. Please make sure that someone is available at the location to accept the parcel on your behalf. Orders placed with a delivery address to a PO Box, airports, and any other similar non-residential addresses may be rejected.
Standard International Delivery - Fedex International Connect
- Handled by Fedex in the UK
- Processed at a UK distribution centre
- Shipments travel via linehaul, via contract carriers closely managed by Fedex
- Customs clearance is handled in compliance with global rules and regulations - Orders to the EU over 150 euros (before tax) may incur additional VAT or duties charges upon delivery - please contact us for more information
- Your shipment is handled by the final-mile delivery provider in the country of origin to help ensure our customers enjoy an exceptional delivery experience
- Our final-mile local carrier completes the delivery
For local and final mile tracking information visit https://fictracking.fedex.com/ and input your tracking number
Express Delivery - Fedex Worldwide
This fully trackable method will ship worldwide in 1-3 working days. The service allows for fast tracking through customs and ensures your order will be on its way to you as quick as possible.
Please note that this is a tracked and signed for service. Someone must be present to sign for delivery. The package will not be left without a signature.
For the latest available tracking information for Fedex Express visit https://www.fedex.com
USA customers de minimis exemption - Rubicon are covering this charge despite recent tariff changes, meaning the price paid at checkout is FINAL - NOTHING extra to pay.