Timex T80 x Peanuts Space 34mm Watch TW2W90100
Code: TW2W90100
Order by 2:30 p.m. for same-day dispatch
Easy 60-Day Returns
Free UK Delivery
2 Years Manufacturers (International)
| Brand | Timex |
| Style | Casual |
| Model number | TW2W90100 |
| 24 hour counter | No |
| Alarm | Yes |
| Backlight | Yes |
| Bracelet material | Resin |
| Stopwatch | Yes |
| Case diameter | 34 mm |
| Case thickness | 10 mm |
| Case material | Stainless Steel |
| Water resistance | 30 m (3 ATM) |
| Display type | Digital |
| Date display | Yes |
| Day display | Yes |
| Maximum bracelet length | 160 - 210mm |
| Dial colour | Digital |
| Glass type | Mineral |
| Gender | Gents |
| Movement | Quartz |
| Gift box | Timex x Peanuts |
| Guarantee | 2 Years Manufacturers (International) |
| Lug width | 18 mm |
Ready for Lift-off!
Inspired by mankind’s leap into the cosmos, the Timex x Peanuts Space Collection brings Snoopy and the gang to a whole new frontier. On this adorable update to the retro-style T80, the Peanuts gang suits up for space travel on the dark grey lens and floats against a cosmic backdrop on the flexible black resin strap. Fun and functional, it features a 34mm polished silver-tone case and includes all the features you’d expect from the beloved T80: chronograph, daily alarm, and timer. Perfect for adding a bit of nostalgia and wonder to your everyday style, this watch is a celebration of adventure, imagination, and the joy of dreaming big.
Domestic Shipments
Dispatched within one working day and handled by Royal Mail.
- Every trackable delivery scanned
- Signature collected when needed
- GPS location recorded
- Full proof of delivery
Royal Mail Tracked 24 & Royal Mail Special Delivery may arrive on Sundays*
*Excludes offshore and Scottish Highland postcodes. For a full list of postcodes and areas excluded from Sunday delivery, please visit the Royal Mail website.
For the latest available tracking information for Royal Mail visit https://www.royalmail.com/track-your-item
International Shipments
We are able to deliver to your home address or work address. Please make sure that someone is available at the location to accept the parcel on your behalf. Orders placed with a delivery address to a PO Box, airports, and any other similar non-residential addresses may be rejected.
Standard International Delivery - Fedex International Connect
- Handled by Fedex in the UK
- Processed at a UK distribution centre
- Shipments travel via linehaul, via contract carriers closely managed by Fedex
- Customs clearance is handled in compliance with global rules and regulations - Orders to the EU over 150 euros (before tax) may incur additional VAT or duties charges upon delivery - please contact us for more information
- Your shipment is handled by the final-mile delivery provider in the country of origin to help ensure our customers enjoy an exceptional delivery experience
- Our final-mile local carrier completes the delivery
For local and final mile tracking information visit https://fictracking.fedex.com/ and input your tracking number
Express Delivery - Fedex Worldwide
This fully trackable method will ship worldwide in 1-3 working days. The service allows for fast tracking through customs and ensures your order will be on its way to you as quick as possible.
Please note that this is a tracked and signed for service. Someone must be present to sign for delivery. The package will not be left without a signature.
For the latest available tracking information for Fedex Express visit https://www.fedex.com
USA customers de minimis exemption - Rubicon are covering this charge despite recent tariff changes, meaning the price paid at checkout is FINAL - NOTHING extra to pay.